[:md]

 

Astăzi, 26 august, deputaţii în Parlamentul RM, Batrîncea Vlad şi Bolea Vasile au depus o sesizare la Curtea Constituţională privind  interpretarea Constituţiei referitor la declanşarea procedurii de referendum de modificare a Constituţiei, relatează Actualități.md.

După cum a declarat anterior președintele PSRM Igor Dodon, noi socialiștii venim cu inițiativa unui referendum constitutional în vederea modificării Constituțieii RM la capitolul alegerii președintelui țării.

Noi, socialiștii considerăm că președintele, șeful statului trebuyie să fie ales direct de către popor. Țara are nevoie de un președinte puternic, de un președinte cu mînă fermă, de un președinte cu voință politică de a produce careva schimbări, de a pune capăt fărădelegilor” a declarat deputatul socialist Vlad Bătrîncea.

Potrivit lui Bătrîncea parlamentul actual nu are capacitatea de a alege un președinte puternic, deoareace organul legislativ al țării este controlat de către oligarhi, de structuri semi-criminale.

Acest parlament poate să aleagă doar un președinte legumă sau o rață mută. De aceea noi la fel ca și majoritatea poporului considerăm că președintele trebuie să fie ales direct de către cetățeniii RM. Țara are nevoie de un președinte gen Lucașenco, sau Vladimir Putin. Un președinte care să aibă capacitatea de a conduce și guvernul și activitatea parlamentului și de a depolitiza instituțiile de drept ale statului.  De aceea astăzi am depus o sesizare la Curtea Constituțională ca să știm foarte exact de ce număr de semnături avem nevoie, deoarece cadrul legal actual conține anumite contradicții”, a mai menționat secretarul executiv al PSRM.

Totodată Vlad Bătrîncea a anunțat că începînd cu luna septembrie socialiștii vor demara toate procedurile legale cu privire la declanșarea unui referendum constituțional privind alegerea președintelui RM.

Deputatul PSRM și juristul formațiunii, Vasile Bolea a subliniat că Curtea Constituțională urmează să facă o apreciere a articolului 141 din Constituție și să clarifice faptul de cîte semnaturi este nevoie pentru a declanșa un referendum în acest astfel încît președintele RM să fie ales prin vot direct de către cetățeni.

ПОДЕЛИТЬСЯ