[:md]
Asociația Promo-Lex a înregistrat câteva zeci de încălcări chiar în primele ore ale scrutinului, relatează Actualități.md.
Nu toate secțiile și-au deschis ușile la ora 7.00, precum prevede legea. Într-o localitate, s-a blocat ușa seifului și observatorii s-au chinui minute în șir să scoată de acolo buletinele de vot. Într-un final, au reușit, dar era mult trecut de ora 7.00. În Găgăuzia erau mai puține buletine de vot decât alegători.
La Basarabeasca un observator a intrat în cabina de vot împreună cu alegătorul, ajutându-l să pună ștampila „pe cine trebuie”.
La o secție de votare din Cimișlia un invalid în cărucior cu rotile n-a putut intra în secția de votare pentru că lipsea rampa de acces. Observatorii au scos pentru acesta urna de vot afară, ceea ce este o încălcare.
La Orhei, o persoană a venit la vot cu nepoțica de mână. Micuța avea un balon cu sigla unui concurent electoral. În localitatea Zaim, Căușeni, un candidat la funcția de primar stătea în fața secției de votare și sugera alegătorilor pentru cine să voteze.
Promo-Lex a mai fost sesizat într-un caz de transportare ilegală a alegătorilor la secția de votare de către fratele unui candidat la primărie.