[:md]

Stepan Dimitrov s-a remarcat din nou. După ce în luna mai a devenit campion european la seniori, luptătorul moldovean a cucerit argintul şi la europenele de tineret, care s-au încheiat la Innsbruck (Austria), relatează Actualități.md.

Dimitrov a concurat în categoria 54 de kilograme şi a pierdut finala cu spaniolul Jesus Tortosa Cabrera, scor 9-10 transmite IPN.

Până a ajunge în ultimul act, moldoveanul a învins reprezentanţii din Slovacia, Rusia, Ucraina şi Belarus. La competiţia din Austria au participat sportivi din 44 de ţări.

Stepan Dimitrov este singurul moldovean care are în palmares un titlu european. Sportivul, originar din Chişinău, a reuşit să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere în luna mai a anului curent, la Baku.